10 kultowych filmów 35 mm... nadal produkowanych

kultowe filmy analogowe
filmy kolor i bw
świat
2020
firmy

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

1. Fujifilm Velvia 50

Kiedyś klasyk, dzisiaj rarytas, którego cena szybuje coraz bardziej do góry. Przez wiele lat velvia miała reputację najlepszego filmu do krajobrazu, głównie z powodu dobrej przestrzeni kolorystycznej i ostrości, ale też rewelacyjnej głębi tonalnej. Kolory, które były nieco podkręcone nie były jednak najważniejsze, bo velvia miała markę i pijar. Nie dorastały jej do pięt filmy konkurencji, ale również filmy produkowane przez Fuji, czyli Sensia i Astia. Jedynie Kodachrome dawał obrazy równie pożądane, wymagał jednak nie ogólnodostępnego procesu E-6, ale wysyłki do labolatorium we Frankfurcie.
2. Kodak Ektachrome E100Niedawno wprowadzony ponownie do produkcji przez Kodaka. Kolorystycznie nie jest tak kontrastowy jak Velvia i ma mniejsze nasycenie. Więcej o filmie przeczytasz tutaj.

3. Ilford XP2 Super

Następca starego filmu Ilford XP1. Jedyny film czarno-biały produkowany do chwili obecnej, który można wywołać w lokalnym laboratorium fotograficznym w procesie C41 przeznaczonym do koloru. Posiada bardzo szeroką tolerancję na  ekspozycję i obojętnie jak naświetlasz nie uda ci się prześwietlić tego filmu. Film nie posiada klasycznej emulsji srebrowej tylko barwnik, dający bardzo małe, niezauważalne ziarno.
4. Kodak TRI-X 400

Kultowy film używany do ambitnego portretu, a kiedyś głównie przez dokumentalistów i fotografów wojennych. Jest dość tolerancyjny i można go całkiem przyzwoicie forsować. Ma jednak charakterystyczne ziarno nadające mu odpowiedni klimat. 5. Ilford HP5 Plus

Klasyczna czarno-biała ikona filmów analogowych. Ma dość szeroki spektrum możliwości i jest bardzo wszechstronny. Może być kontrastowy, ale w odpowiednim wołaniu można wyciągnąć z niego wiele. Swoje możliwości pokazuje dopiero przy forsowaniu do 1600, a nawet 3200 ISO.
6. Kodak Ektar 100

Nie należy go mylić z Ektachrome E100. Ostra, drobnoziarnista i nowoczesna kolorowa negatywowa folia negująca do wszystkich zastosowań. Jego zaletą jest właśnie dostępność, w miarę przstępna cena i łatwość wołania w procesie C-41. Kodak twierdzi, że jest najlepszym na świecie ziarnem dla kolorowego filmu negatywowego dzięki technologii T-Grain.

7. Ilford FP4 Plus

Film świetnie sprawdzający się zwłaszcza podczas fotografowania krajobrazów. Charakteryzuje się dobrą ostrością, drobnym ziarnem i właściwym oddawaniem kontrastów w światłach.

 

8. Kodak T-MAX 3200

W 2018 film wrócił i jest produkowany ponownie. Jest tylko 35 mm. Próbę ponownego wskrzeszenia produktu wzięła na siebie firma Kodak Alaris. Mówiąc oględnie to pozostałości po dawnym Kodaku, który splajtował około 2012 r. Wtedy też Kodak musiał przerwać produkcję T-Maxa 3200. Nie wiemy czy film przeszedł jakieś modyfikacje emulsji. Prawdopodobnie jest to samo co kiedyś, czyli nominalna czułość ISO 800/30 °, którą można przy odpowiednim wołaniu popchnąć do 3200. Kodak T-Max P3200 to błona do zadań specjalnych, ciemnych, zadymionych wnętrz, fotografii streetowej i docierania w miejsca niedostępne dla zwykłych negatywów. Na T-Max 3200 było zawsze widać ziarno gołym okiem.

 

9. Ilford Delta 100


Film przeznaczony do zdjęć plenerowych i fotografowania w studiu. Bardzo wysoka ostrość i drobne ziarno pozwalają uzyskać z tego materiału duże powiększenia.10. AGFA APX 100
Nowa emulsja, nowa szata graficzna opakowania. Film robiony na zasadzie licencji przez AgfaPhoto Holding GmbH, z siedzibą w Leverkusen i Kolonii / Niemcy. Nowa spółka powstała w 2004 r. na podstawie długoterminowej umowy z Agfa-Gevaert NV & Co. KG i Agfa-Gevaert NV, Dawna firma udziela sublicencji na znak towarowy AgfaPhoto. Co teraz wkładają do opakowania tego dawniej kultowego filmu. Trudno powiedzieć, prawdopodobnie emulsja Agfa APX 100, to błona ta sama co Retro. Film jest bardzo łatwy do kupienia i relatywnie tani. Podłoże filmu jest bardzo podobne do Neopanu, wysycha na płasko i jest łatwy do zeskanowania. Film ma małą tolerancję w porównaniu do Tri-X.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.