Nowy ADOX HR-50 tylko w formacie 135

ADOX HR-50
filmy czarno-białe
5.5 EUR
ISO: 50/18 °
www.fotoimpex.de
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.20 (5 Votes)

 

Adox wprowadził  do dystrybucji nowy film HR-50. Jest to błona małoobrazkowa, czarno-biała o czułości nominalnej ISO 50. HR-50 po założeniu na obiektyw kolorowych filtrów (żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony zachowuje się jak film na podczerwień). Film kosztuje 5,50 euro i będzie produkowany tymczasowo w formacie 135. Nie będzie formatu 120 czy filmów płaskich 4X5 cala w tym asortymencie. 

Film został zaprezentowany pierwszy raz na PHOTOKINIE 2018. Nowy ADOX HR-50 jest efektem modyfikacji starej wersji filmu, która charakteryzowała się bardzo dużą rozdzielczością i kontrastem i była zasadniczo przeznaczona do zastosowań technicznych i reprodukcyjnych. Producent nieco zmodyfikował emulsję tak, aby film nadawał się do normalnej fotografii. Dzięki tym modyfikacjom film ma teraz większą czułość i mniejszy niż poprzednio kontrast. Zmiana ma zapewniać ostre obrazy o dużej rozpiętości tonalnej. Jak podaje firma HR-50 jest dedykowany do fotografii architektury i fotografii podróżniczej. Film nadaje się również do fotografii krajobrazowej i do fotografii w podczerwieni. Do portretów zaleca się użycie specjalnego filtra żelatynowego ADOX SNAP-ON. Oczywiście to tylko zalecenie producenta. Bez problemu możecie używać zwykle nakręcane na obiektyw filtry przeznaczone do fotografii czarno-białej, a nie płacić 7 EUR za kawałek kolorowego plastiku, który bardzo szybko ulegnie deformacji.

Aby wykorzystać film w podczerwieni, konieczny jest odpowiedni filtr podczerwieni (filtr czerwony). Samo założenie zmniejszy czułość filmu o jedną przysłonę. Należy więc liczyć się z czułością 25 ASA. Zadowalające, dramatyczne efekty podczerwieni pozbawione ziarna, można uzyskać tylko w warunkach dużego nasłonecznienia.

Do wołania błony producent sugeruje użycie firmowego ADOX HR-DEV. Wywoływacz ma zapewniać dość miękkie wywołanie kontrastowego negatywu i lepsze zróżnicowanie szczegółów w światłach. Ważne jest również PH wody użytej do rozrobienia wywoływacza. W przypadku stosowania twardszej wody, czasy podane w tabelkach muszą być znacznie wydłużone. Wszystko proporcjonalnie w zależności od stopnia twardości wody. Wywoływacz ADOX HR-DEV  jest również wg. zapewnień producenta dobry do wołania innych filmów, np: Kodak Tri X. Taki film wołać nawet w zakresie do ISO 1600/33 °.

ADOX HR-50 @ 50 ASA bez filtra i  ADOX HR-50 @  25 ASA z filtrem IR-2X

Producent oferuje również wersję białą filmu bez modyfikacji emulsji ADOX IR-HR Pro 50 135/36 (HR-50 WITHOUT SPEED BOOST).

ADOX to marka niemieckiej firmy Fotowerke Dr. C. Schleussner GmbH z Frankfurtu nad Menem, pierwszego na świecie producenta materiałów fotograficznych. Dzisiaj Adox jest własnością dystrybutora Fotoimpex z Berlina. Fotoimpex aktualnie nie sprzedaje na swoich stronach materiałów czarno-białych Adoxa w formacie 120. Większość produktów została wyprzedana, a producent nie ma na chwilę obecną możliwości produkcyjnych zrobienia nowych materiałów, ze względu na awarię maszyny służacej do oblewania emulsją.

Firma szuka ciągle możliwości odtworzenia dawnej linii produkcyjnej i kontynuowania produkcji. W lutym 2015 r.  podpisała umowę dzierżawną na produkowanie błon na dawnej maszynie E Ilford Imaging w Szwajcarii (Ciba Geigy), w Marly, w Szwajcarii. Miał tu być produkowany również ADOX CHS (III) według dawnej formuły Schleussnera. Do tego jednak jak widać ostatecznie nie doszło. Producent skupia się ostatnio za to na błonach małoobrazkowych. Chciał również skorzystać z maszyn fabryki filmów w Bad Sarrow, aby dodać małą linię do powlekania przy użyciu wcześniejszej maszyny AGFA.

Firma w znacznym stopniu zreorganizowała dawne filmy ADOX i filmy AGFA, papier i chemikalia, w tym całą linię chemiczną Agfa B & W z pomocą byłych pracowników. Chemia jest obecnie produkowana przez Calbe Chemicals, dawniej część Agfa (Orwo).


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.