Adox CHS 100 II powraca... tylko w arkuszach

Adox CHS 100 II
filmy czarno-białe
 225 PLN
ISO: 100/21 °
www.fotoimpex.de
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

 

Fotoimpex ponownie wprowadził do sprzedaży film czarno biały Adox CHS 100 II. Obecnie niedostępne są jednak formaty 35 (chyba, że zapasy magazynowe)i 120 tylko formaty arkuszowe. Z wypowiedzi wynika, że nie wiadomo kiedy docelowo uda się uzyskać wystarczającą jakość materiałów i wypuścić większą partię w mniejszych formatach. Producent chce uniknąć problemów z jakością, związanymi z poprzednim etapem produkcji. Folie w poprzedniej generacji miały tendencję do sprężynowania, nieco bardziej niż filmy trójoctanowe. Filmy zwojowe mają dodatkową warstwą ochronną, być może z tego powodu nie udało się uruchomić produkcji wszystkich formatek. Ze względu na udoskonalenie procesu powlekania i utwardzanie emulsji nie są już wymagane wstępne zanurzanie w wodzie i zmiękczanie filmów przed wołaniem.

Adox CHS 100 II to  następca Adox CHS 100 I filmu produkowanego od lat 50-tych XX w. Film był ostatecznie produkowany do 2013 r., w końcowym etapie przez Fotokemikę w Chorwacji. Po zamknięciu chorwackiej firmy ADOX CHS II jest obecnie produkowany przy użyciu nowoczesnej powłoki kaskadowej.

Arkusze są produkowane w Marly, pod ścisłą kontrolą jakości z wykorzystaniem zmodyfikowanej linii do oblewania emulsji, powlekania i konfekcjonowania. Dawne problemy to już przeszłość wg. informacji z dobrze poinformowanych zródeł. Przypomnę, że właściciele marki Adox, sprzedali przepisy i maszyny do swoich filmów czarno-białych firmie Fotokemika w Chorwacji, która nadal produkowała filmy pod marką Efke . Filmy były następnie importowane przez Fotoimpex i sprzedawane jako ADOX CHS Art. Po zamknięciu Fotokemik w 2012 roku niewiele działo się w temacie, firma intensywnie jednak szukała możliwości odtworzenia dawnej linii produkcyjnej i kontynuowania produkcji. W 2014 udało się wyprodukować próbną partię materiału oznaczonego tą nazwą w formacie Super 8.

W lutym 2015 r.  podpisała umowę dzierżawną na produkowanie błon na dawnej maszynie E Ilford Imaging w Szwajcarii (Ciba Geigy), w Marly, w Szwajcarii. Miał tu być produkowany również ADOX CHS (III) według dawnej formuły Schleussnera. Do tego jednak jak widać ostatecznie nie doszło. Wróciła koncepcja robienia filmu oznaczonego numerem II. Producent skupia się ostatnio za to na błonach małoobrazkowych. Chciał również skorzystać z maszyn fabryki filmów w Bad Sarrow, aby dodać małą linię do powlekania przy użyciu wcześniejszej maszyny AGFA.

Opis techniczny:

ADOX CHS 100 II to błona ortopanchromatyczna z klasycznym ziarnem. Składa się z dwóch oddzielnych emulsji w jednowarstwowej powłoce i zapewnia bardzo dużą szerokość naświetlania. W porównaniu do współczesnych filmów lepiej odwzorowuje chmury, niebo, wodę, ziemię. ADOX CHS 100 II i może byc wywoływany jako diapozytyw lub negatyw. Można go retuszować farbami fotograficznymi.

W formacie 120 i 35 mm jest wprowadzona dodatkowo warstwa AHU spodniej (anty halation, anti lightpiping i non curling). Z tego względu istnieją niewielkie różnice w czasach wywoływania między formatami, a filmem arkuszowym ADOX CHS 100 II. Średni kontrast możemy uzyskać przez skrócenie czasu wywoływania folii arkuszowej o około 10%.

 
Film średnioformatowy 120 Folia:  Poliester (PET) 100 mikronów
Błona arkuszowaa:  Poliester (PET) 175 mikronów
Anty halacja :  AHU plus bacside warstwa AH / NC  tylko na filmie 35 mm i średni format 120)
Folia antyhalacyjna: Tylna warstwa AH / NC Podwijanie 


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.