World Press Photo 2022
wystawa fotografii
Kraków
17.11- 07.12.2022
World Press Photo
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)Najlepsze fotografie prasowe z konkursu World Press Photo 2022 pokazano w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa potrwa od 18 listopada do 7 grudnia włącznie . Na 65. edycję World Press Photo napłynęło prawie 65 tysięcy zdjęć zrobionych przez 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Nagrody przyznano 24 twórcom.

W tym roku przyjęto zasadę nagradzania każdego z 6 regionów (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowowschodnia i Oceania oraz Europa). Z każdego regionu wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”). Spośród tych 24 wygranych wybrano także „zwycięzców globalnych”.

W kategorii globalnej za pojedyncze zdjęcie nagrodę otrzymała pracująca dla New York Times, Amber Bracken - region Ameryka Północna i Środkowa, za temat „Kamloops Residential School”, który ukazuje rząd krzyży. To pierwsze w historii konkursu zdjęcie, które nie przedstawia osób. Rząd krzyży symbolizuje groby dwóch tysięcy dzieci rdzennych Kanadyjczyków, siłą odebranych rodzinom i wcielone do szkół, w których miały być przemodelowane.

Najbardziej prestiżowy konkurs fotografii reportażowej podzielony jest na kategorie i oceniane przez jury złożone z czołowych specjalistów od fotoreportażu. Skład jury zmienia się co roku. Konkurs World Press Photo rozpoczął się w 1955 roku. Wystawa jest prezentowana w Amsterdamie, następnie podróżuje do 45 krajów. Zwycięskie fotografie są publikowane w roczniku. Wystawa w Krakowie w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII. Wernisaż wystawy odbył się 17 listopada (czwartek), godz. 18.00.

 

„Wojna zebu” - Rijasolo, Riva Press. Zwycięzca, Afryka, projekty długoterminowe.
„Od dziesięcioleci mieszkańcy obszarów wiejskich na południowym i zachodnim Madagaskarze spotykają się z przemocą i codzienną kradzieżą zebu, wysoko cenionego garbatego bydła, dokonywanego przez grupy ludzi znanych jako dahalo (z grubsza tłumaczone jako „złodzieje”) ». Zebu są używane do płacenia posagów, podczas rytuałów i są wysoko cenione za mięso. Od lat 70. XX wieku rosnące nierówności ekonomiczne i kryzys żywnościowy nasiliły kradzieże zebu i przemoc, prowadząc do częstych śmiertelnych starć między społecznościami wiejskimi a grupami Dahalo. Rząd rozprawił się z kradzieżą zebu, aw 2014 roku Amnesty International oskarżyła malgaskie siły bezpieczeństwa o masową przemoc.
Sierżant Stéphane, dowódca Pułku Sił Interwencyjnych (RFI), przyjmuje pozę bojową w Betroce na południowym Madagaskarze, 20 lutego 2013 r. RFI działa przeciwko złodziejom bydła w regionie Betroka iw górach w Andriry. W czerwcu 2012 r. rząd rozpoczął „Operację Tandroka” w celu rozprawienia się ze złodziejami bydła w regionie.

 

„El libro de Veles” - Jonas Bendiksen. Ganador, Europa, Formato abierto.
„Uzbrojeni strażnicy pilnują obrzeży Veles (opis fikcyjny).
Książka Velesa została opublikowana w kwietniu 2021 roku jako projekt dokumentalny dotyczący tworzenia fałszywych wiadomości w prowincjonalnym mieście Veles w Macedonii Północnej, mieście, które w 2016 roku było światowym epicentrum produkcji fałszywych wiadomości. Sześć miesięcy po opublikowaniu projektu Bendiksen ujawnił, że w rzeczywistości był to fałszerstwo. Wszystkie osoby pojawiające się w projekcie to trójwymiarowe modele generowane przez komputer. Tłem dla obrazów były fotografie pustych miejsc w Veles, które zostały zamienione w trójwymiarowe przestrzenie. Ustawa kwestionuje łatwość, z jaką można tworzyć, rozpowszechniać i wierzyć w fałszywe wiadomości”.

 

„Kwiat czasu: Czerwona Góra Guerrero” - Yael Martinez, Magnum Photos. Zwycięzca, Ameryka Północna i Ameryka Środkowa, format otwarty.
„Meksyk jest trzecim co do wielkości producentem opium na świecie, a połowa tej produkcji pochodzi z Guerrero, drugiego najbiedniejszego stanu w kraju. Gospodarka narkotykowa zmieniła tkankę społeczną w większości rdzennych społeczności rolniczych, które zwróciły się ku uprawie maku jako środka do przetrwania. Na odbitkach fotografii fotograf umieszcza zadrapania i nakłucia, które reprezentują traumę, a także proces drapania maku podczas wydobywania opium, podczas gdy kolor czerwony reprezentuje przemoc narkotyków i krwi, choć jest także życiem”.

 

„Palestyńskie dzieci w Gazie” - Fatima Shbair, Getty Images. Zwycięzca, Azja, Single.
„Palestyńskie dzieci gromadzą się przy świecach w Beit Lahia w Gazie w Palestynie 25 maja 2021 r., po proteście młodzieży z sąsiedztwa przeciwko atakom w Strefie Gazy, podczas kruchego zawieszenia broni, które miało miejsce po 11-dniowym starciu między Hamasem a Izrael."

 

„Nostalgia nieznajomego, którego ścieżka została przerwana” - Rehab Eldalil. Zwycięzca, Afryka, format otwarty.
„Seliman trzyma liść mapacho (Nicotiana rustica) w swoim sadzie w dolinie Gharba, Synaj Południowy, Egipt, 1 października 2020 r. Seliman prowadzi eko-domek ze swoimi kuzynami w tej dolinie. Ze względu na COVID-19 ecolodge zmniejszył liczbę gości, więc Seliman postanowił skupić się na rodzinnym ogrodzie.
Beduini od wieków zamieszkiwali Półwysep Synaj i od dawna byli zmuszeni stawić czoła dyskryminacji. Nadal uważa się, że współpracowali podczas izraelskiej okupacji Synaju w latach 1967-1982, kiedy zostali, by chronić swoją ziemię. Ponadto egipskie media przedstawiają stereotypy i fałszywie przedstawiają beduińskie kobiety. W tym projekcie, rzucając wyzwanie tym stereotypom, kobiety ze społeczności same wyhaftowały swoje portrety, wydrukowane na tkaninie, a mężczyźni współpracowali z odręczną poezją. Sama fotografka jest aktywistką i od 15 lat działa społecznie”.

 

„Ratowanie lasów ogniem” - Matthew Abbott, dla National Geographic/Panos Pictures. Zwycięzca, Azja Południowo-Wschodnia i Oceania, Reportaż fotograficzny.
„Australijscy Aborygeni spalają ziemię strategicznie w praktyce znanej jako„ zimne spalanie ”, w której ogień porusza się powoli, spalając tylko poszycie i usuwając nagromadzone paliwo, które podsyca większe płomienie. Mieszkańcy Nawarddeken z regionu West Arnhem na Terytorium Północnym w Australii od dziesiątek tysięcy lat praktykują kontrolowane „wypalanie na zimno” i traktują ogień jako narzędzie do zarządzania swoją ojczyzną o powierzchni ponad 13 900 km2. Strażnicy Wardekken łączą tradycyjną wiedzę ze współczesnymi technologiami, aby zapobiegać pożarom lasów, zmniejszając w ten sposób poziom dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia”.

 

„Kino w Kabulu” - Bram Janssen, The Associated Press. Zwycięzca, Azja, Reportaż fotograficzny.
„Kultura może być także ofiarą wojny. Po przejęciu Afganistanu przez talibów w sierpniu 2021 r. należące do rządu kino Ariana w Kabulu pozostało zamknięte, a jego pracownicy byli w zawieszeniu, czekając, czy talibowie zezwolą na wyświetlanie filmów. Pracownicy płci męskiej przychodzili do pracy codziennie, mając nadzieję, że w końcu dostaną zapłatę, ale Asita Ferdous, pierwsza reżyserka kina, nie miała wstępu. Od początku 2022 roku sklep był zamknięty, a kobietom nie wolno było już w nim pracować.
Gul Mohammed, woźny w kinie Ariana w Kabulu w Afganistanie, pozuje do portretu 4 listopada 2021 r., prawie trzy miesiące po zamknięciu kina przez talibów.

 

„Szkoła dla rdzennych mieszkańców Kamloops” - Amber Bracken, dla The New York Times. Zwycięzca, Ameryka Północna i Ameryka Środkowa, osoby indywidualne.
„Czerwone sukienki wiszące na krzyżach wzdłuż drogi oddają cześć dzieciom, które zmarły w Kamloops Indian Residential School po znalezieniu nieoznakowanych grobów, Kolumbia Brytyjska, 19 czerwca 2021 r.”.

 

„Amazońska dystopia” - Lalo de Almeida, dla Folha de São Paulo/Panos Pictures. Ganador, Ameryka Południowa, format otwarty.
„Chłopiec spoczywa na pniu martwego drzewa w rzece Xingú, w Paratizão, społeczności położonej w pobliżu elektrowni wodnej Belo Monte, Pará, Brazylia, 28 sierpnia 2018 r. Otaczają go martwe drzewa, które powstały po zalaniu zbiornika.
Las deszczowy Amazonii jest poważnie zagrożony, ponieważ wylesianie, górnictwo, rozwój infrastruktury i eksploatacja zasobów naturalnych przyspieszają z powodu regresywnej polityki środowiskowej prezydenta Jaira Bolsonaro. Od 2019 r. dewastacja brazylijskiej Amazonii osiągnęła najszybsze tempo od dekady. Amazonia, region o niezwykłej różnorodności biologicznej, jest domem dla ponad 350 różnych rdzennych grup. Eksploatacja tego regionu pociąga za sobą szereg skutków społecznych, zwłaszcza dla społeczności tubylczych, które są zmuszone stawić czoła zarówno znacznej degradacji środowiska, jak i stylu życia”.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.