CZAS NAŚWIETLANIA
wystawa fotograficzna
Kraków
27.10-05.04.2024
Muzeum Etnograficzne
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Wernisaż wystawy „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA odbędzie się 27 października o godz. 18:00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie przy ul. Krakowskiej 46. Wystawę możecie zobaczyć do 5 kwietnia 2024 roku. Na wystawie wybór fotografii z przełomu XIX i XX wieku wykonanych w Małopolsce. Zaprezentowano ponad sto siedemdziesiąt reprodukcji najstarszych fotografii oraz wydruki wielkoformatowe. Materiał źródłowy z jakich przygotowano ekspozycję to negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki na papierze. Po skanowaniu materiałów źródłowych przygotowano wielkoformatowe wydruki. 
Większość fotografii wykonano na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i na początku XX w. przedstawiają zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie. Na wystawie bogaty przekrój autorów i stylów. Na wystawie również zabytkowe przedmioty związane z epoką: miechowy aparat fotograficzny, autentyczny negatyw na podłożu szklanym, współczesna kompozycja dźwięków nagranych, w niektórych z przedstawionych na zdjęciach miejsc.

Tytuł wystawy to metaforyczna perspektywa odbioru zdjęć: „naświetlania” – okoliczności ich powstania 100 lat temu, oraz „wywoływania” – odbioru tych obrazów dzisiaj.Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA - termin wystawy od 17 października 2023 r. do 5 kwietnia 2024 r.

Prawdopodobny autor zdjęć Eugeniusz Stercula - grupa kobiet, mężczyzn i dzieci, 1920, Orawa, wydruk cyfrowy, w oryginale – klisza szklana, 9 × 12 cm. Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.