„Doświadczanie miejsca”
dokument
Katowice
17.02.-21.05.2023
Muzeum Śląskie w Katowicach
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Wystawa trzech artystów: Krzysztofa Szewczyka, Tomasza Liboski oraz Kai Raty, którzy w swoich pracach ukazują motywy związane z Górnym Śląskiem. Wernisaż wystawy „Doświadczanie miejsca” odbędzie się 16 lutego 2023 r. o godz. 18.00. Kuratorką wystawy jest Dominika Szczech. Wystawa dostępna będzie od 17.02.2023 do 21.05.2023 r.
 

 

"Doświadczanie miejsca" to wystawa fotograficzna, która przedstawia jedne z najciekawszych projektów opowiadających o regionie, powstałych na Górnym Śląsku po 2010 roku. Jest refleksją nad relacją zachodzącą pomiędzy człowiekiem a przestrzenią, rozumianą jako miejsce do życia.

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane fotografie Krzysztofa Szewczyka, Tomasza Liboski oraz Kai Raty, którzy w swoich cyklach fotograficznych ukazują historie związane z Górnym Śląskiem oraz jego industrialnym dziedzictwem. Wystawa pokazuje także zmianę, jaka następuje w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej.

 
Wspólnym mianownikiem dla wybranych cykli jest zjawisko doświadczania miejsca, które stanowi ważny temat w filozofii kultury. Wystawa uwidacznia także zmianę, jaka następuje stopniowo od pierwszej dekady XXI wieku w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej. Przez dziesięciolecia ukształtowała się charakterystyczna ikonografia regionu, zdominowana przez tradycyjny czarno-biały dokument. Nowe pokolenie twórców odchodzi od kanonu zarówno w zakresie estetyki, doboru tematów, jak i sposobu budowania fotograficznej opowieści.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.