Fotograficzna Publikacja Roku
konkurs
Polska
2019
Fundacja Edukacji Wizualnej
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 

Jesteś wydawcą, autorem książki fotograficznej? Możesz wysłać własną publikację na kolejną edycję konkursu pod nazwą:

"Fotograficzna Publikacja Roku".

Co prawda edycja 2019 jest już za nami, ale nic straconego, możesz załapać się na kolejną edycję konkursu na rok następny. Termin nadsyłania prac mija 15 maja (2020 r.) Fundacja czeka na książki, w których fotografia pełni kluczową rolę treściową i formalną. To mogą być klasyczne albumy fotograficzne, ale też katalogi, książki teoretyczne i podręczniki, fotograficzne. Do konkursu mogą być zaliczone wydawnictwa robione na zasadzie self-publishingu jak również klasyczne formy publikacji powierzonej w wydawnictwach prywatnych i instytucjonalnych.

Fundacja preferuje z reguły ambitne publikacje, które prezentują nowatorskie podejście do treści i formy, dopracowaną grafikę, świetny druk  i oczywiście rewelacyjne i inspirujące zdjęcia. Skład jury to fotograficy, artyści i graficy mający dość duże doświadczenie w projektowaniu publikacji wydawniczych i tworzeniu fotografii. W edycji 2019 do jury zaproszono takich ekspertów jak:


• Olga Łacna
• Iwona El Tanbouli - Jabłońska
• Rafał Milach
• Jacek Fota
• Franek Ammer
• Paweł Rubkiewicz
• Joanna Kinowska

W konkursie 2019 przyznana została Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego. Oprócz nagrodzonej publikacji jury wyłoniło także kilka tytułów, które zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi w terminie 13 do 30 czerwca 2019 r. Była to więc dodatkowa promocja dla autorów.

Kto został laureatem książki edycji 2019 r. Zwycięzcą fotograficznej publikacji roku 2018 został Łukasz Rusznica za książkę pt. Subterranean River. Dodatkowo zostało wyróżnionych pięć książek: „Augustis 2.0”, „Tomek Tyndyk/Teatr”, „S-21” Sławka Pliszki, „Futerał” Anny Orłowskiej, „Aleksander” Michała Siarka.

Jakie książki nadesłano na konkurs?

- Karolina Jonderko, „Autoportret z matką”,
- Rafał Milach, „Prawie każda róża na barierkach przy Sejmie”,
- „Plewiński. Na scenie”,
- Igor Pisuk, „Deceitful Reverence”,
- Hubert Humka, „Death Landscapes”,
- Wojtek Mazan, „Modeks”,
- „Tomek Tyndyk/Teatr”,
- Magdalena i Maksymilian Rigamonti, „Echo”,
- Anna Orłowska, „Futerał”,
- Marcin Płonka, „Topiel”,
- Kaja Rata, „Kajnikaj”,
- KWAS, „KWAS issue KWAS”,
- Aleksandra Pawłowska, „(Prze)jaśnienia”,
- „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”,
- Anna Hornik, „you ain't going nowhere”,
- „Antoni Zdebiak. Każdy jest samemu sobie najdalszy”,
- „Marek Piasecki. Anaklasis”,
- Edyta Jabłońska, „Shadows”,
- Konstancja Nowina Konopka, „1001 złych uczynków”,Jak było w poprzednich latach?

 

W edycji konkursu 2017 zwyciężyła publikacja wyd. Fundacja Archeologia Fotografii pt. „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”. Na 52 nadesłanych książek wybrano 15 finalistów w tym książkę: „11:41”, Michała Łuczaka, „Rok w sanatorium” - Doroty Buczkowskiej i Anny Theiss, „Człowiek w ciemnych okularach” - Mariusza Foreckiego, „Nadal boję się krzyku” - Witolda Krassowskiego, „Freckles” - Jacka Kołodziejskiego, „Nibyland / Neverland” -  Adama Lacha, „Push The Sky Away” - Piotra Zbierskiego, „Fruit Garden” - zbiorówkę wydawnictwa Sputnik.

W edycji 2016 nagroda główna przypadła książce Pawła Szypulskiego pt. „Pozdrowienia z Auschwitz”. W tym roku rywalizowały ze sobą 60 nadesłanych publikacji, z których do konkursu wybrano 19 książek jak: „Hawaikum”, „Emulsja”, „317 Days to Mars”.

W edycji konkursu 2015 nagroda powędrowała do Justyny Mielnikiewicz, za książkę "Woman With a Monkey – Caucasus in Short Notes and Photographs", wydaną na zasadzie self-publishingu. Tego roku dostrzeżono również takie pozycje jak: „Salix Polaris”, Anki Sielskiej, „Industrial”,Fundacja Archeologia Fotografii,  Tadeusza Sumińskiego, 
„Świętą Wojnę”, Wojciecha Wilczyka, „Boiko”, Jana Brykczyńskiego, „The Winners”, Rafała Milacha, „Stigma”, Adama Lacha, „Portrety”, Adama Borzęckiego, „Evil Man”,Huberta Humka,
„Points of Reference”,Martyny Wyrzykowskiej, „Góra”, Pawła Starca.

Warunkiem udziału w edycji 2019/20 jest:

- wydanie publikacji w okresie 1.01.2019-31.12.2019 r.

- wydawca lub Autor musi być rezydentem mieszkającym na terenie Polski
2. Publikacje należy zgłaszać do 15.05.2019 r.

Gdzie wysyłamy zgłoszenie? Zgłoszenie wysyłamy na adres:


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Księgarnia Bookoff
ul. Pańska 3
00-124 Warszawa

Dodajemy na kopercie adnotację; „FOTOGRAFICZNA PUBLIKACJA ROKU" i wysyłamy zgłoszenie mailowe na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pamiętajcie, że do konkursu kwalifikują się wyłącznie publikacje wydane w formie tradycyjnej, a publikacje elektroniczne, pdf nie będą przyjmowane.

Jeśli książka nie załapie się do konkursu istnieje możliwość odbioru zgłoszonych egzemplarzy. Oprócz prezentacji książek na Festiwalu Fotografii w Łodzi, książki będą pokazywane również na Tiffie we Wrocławiu oraz podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej.


 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.