Symbolika Johna Santerineross
fotografia kreatywna
USA
2021
John Santerineross
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Wydawca: własne
Oprawa: TWARDA
Format: 9 "x 12"
Ilość stron: 144

66 wyszukanych, symbolicznych fotografii stworzonych w ciągu ostatnich 23 lat przez Johna Santerineross. Książka wydana w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy. Cały tekst jest napisany w języku angielskim, zawiera opowiadanie Bethalynne Bejema, zainspirowane obrazem „Corn Doll”. Każde zdjęcie podpisane oryginalnym wierszem autorstwa Babydoll. Fotografie drukowane są na wysokiej jakości matowym papierze kredowym o gramaturze 150.

Czarna symbolika Johna Santerineross może się podobać. Jedno jest pewne, symbolika Johna Santerineross jest bardzo wyrazista. Jak autor pisze sam o sobie, wyznawana przez oryginalnych artystów symbolistów zasada tajemniczości sprawia, że artyści muszą chronić swoje głębokie tajemnice. Zarówno w malarstwie, jak i poezji symboliści wierzyli, że „tworzenie nastroju jest równie ważne jak przekaz i starać się zaangażować cały umysł i osobowość widza, a nade wszystko emocje. Tak więc artysta odwołuje się do emocji widza i nieświadomego umysłu, a także do jego intelektu. W zdjęciach przedstawionych w albumie jest bardziej symbolistycznym malarzem, niż fotografem i tak samo jak malarze symboliści używali zarówno obrazów mitologicznych, onirycznych symboli z intensywnymi odniesieniami osobistymi, często niejasnymi i niejednoznacznymi w wymowie. Tak samo jest w przypadku fotografii Johna.

"John Santerineross posuwa tę filozofię o krok dalej, stwierdzając, że jego prace mieszczą się w ruchu artystycznym „Czarnego symbolizmu”, termin, który ukuł w 1999 roku. W ramach czarnego symbolizmu na dzieła sztuki bezpośredni wpływ ma mroczniejszy aspekt ludzkiej psychiki, koszmary senne próbujemy stłumić osobiste demony, które wszyscy w sobie posiadamy. Podczas gdy symbole pozostają osobiste i niejasne, nacisk kładziony jest na ciemniejsze obrazy koszmarów, w przeciwieństwie do tradycyjnych obrazów snów oryginalnego ruchu artystycznego symbolizmu z połowy XIX wieku. (...) Grafika Johna przedstawia mroczniejsze rzeczy, z którymi wszyscy możemy się utożsamiać na głębokim, poziomie podświadomym. To właśnie te zmagania z ciemną stroną nas samych są swoistym przekazem w jego fotografiach".

 



Cytaty Johna Santerineross, wyjaśniający trochę jego filozofię:

„Wszyscy jesteśmy więźniami naszego dzieciństwa”

„Obejmij zwierzę. Walcz o człowieka”

 

 


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.