Album Władysława Pawlicy
fotografia tatrzańska
Kraków
1929
Władysław Pawlica
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Tytuł: W górach. Album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy
Oprawa: twarda
Format: 245 x 200 mm
Ilość stron: 101
Autorzy: Władysław Pawlica, Walery Goetel
   

Album "W górach". Album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy wydane w X-tą rocznicę jego zgonu. Z przedmową i objaśnieniami do fotografii Walerego Goetla. Inna nazwa: W górach. Ku pamięci Władysława Pawlicy.

 

Album zdjęć Władysława Pawlicy uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych albumów tatrzańskich sprzed II wojny światowej. Album wydano w 10. rocznicę zgonu autora w Krakowie w 1929 r., nakładem własnym, na rotograwiurze Drukarni Narodowej w Krakowie.

Album ponad 70 zdjęć z portretem autora, ukazuje czarno-białe piękno Tatr. Większość zdjęć to mistyczne krajobrazy, na kilku fotografiach pokazano taterników i pasterzy wypasających owce. Autorem fotografii jest Władysław Pawlica. Urodzony w 1886 zmarł w 1919 r. Był petrografem i mineralogiem, pracującym na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośnikiem narciarstwa, taternictwa i turystyki. W 1908 ukończył studia na UJ, a później w latach 1908–1913 do czasu obrony doktoratu był asystentem przy katedrze mineralogii UJ. Uprawiał też wspinaczkę tatrzańską, z reguły z Walerym Goetlem, z którym zaliczył 1 zimowe wejście na nartach na Babią Górę. W trakcie wypraw górskich wykonywał zdjęcia. W 1918 objął stanowisko geologa w Państwowym Instytucie Geologicznym, będąc specjalistą z zakresu tatrzańskich skał krystalicznych. Zmarł przedwcześnie w wieku 33 lat, został pochowany w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku.

 

W 1929 r., 10 lat po śmierci Pawlicy, powstała inicjatywa, aby pokazać zdjęcia autora, głównie z inspiracji Walerego Goetla.  To on zresztą napisał przedmowę do wydania. We wstępie znalazł się również krótki biogram autora, jego portret oraz szczegółowy opis fotografii. Na rozkładanych stronach znalazły się zdjęcia dzielone i rozkładówki na dwóch stronach. Zasadniczo były dwa wydania albumu. Wersja rozszerzona i wkładka pomniejszona składająca się 30 stron, obie o tych samych wymiarach: 245 x 200 mm.

 

W wersji pełnej album ze zdjęciami Władysława Pawlicy reprodukowanymi techniką rotograwiury, składa się z 71 archiwalnych fotografii Tatr i Małej Fatry, podzielonych na działy tematyczne. Łącznie album zawiera ponad 100 stron, w tym strony z tekstem przedmową i objaśnienia fotografii albumu drukowane są na zwykłym papierze, natomiast fotografie drukowane są na grubszym kartonie.

W sześciu rozdziałach pokazano: Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, zbocza reglowe północnych Tatr, wody tatrzańskie, roślinność tatrzańską, pasterstwo w Tatrach, zimę w Tatrach, zachód słońca nad Tatrami 

Kraków 1929. Nakład własny, zdjęcia w tym również rozkładane o wielkości dwóch stron, format podłużny. Bardzo rzadka pozycja w handlu antykwarycznym. Wydanie 2 miało tylko 29 stron. W górach: album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy: wydane w X-tą rocznicę jego zgonu.

 

 

 

 

 

 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.