Album Władysława Pawlicy
fotografia analogowa
Kraków
1929
Władysław Pawlica
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Tytuł: W górach. Album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy
Oprawa: twarda
Format: 245 x 200 mm
Ilość stron: 101
Autorzy: Władysław Pawlica, Walery Goetel
   

W górach. Album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy wydane w X-tą rocznicę jego zgonu. Z przedmową i objaśnieniami do fotografii Walerego Goetla. Inna nazwa: W górach. Ku pamięci Władysława Pawlicy.

 

Album zdjęć Władysława Pawlicy uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych albumów tatrzańskich sprzed II wojny światowej. Album wydano w 10. rocznicę zgonu autora w Krakowie w 1929 r., nakładem własnym, na  rotograwiurze Drukarni Narodowej w Krakowie.

Album ponad 70 zdjęć z portretem autora, ukazuje czarno-białe piękno Tatr. Większość zdjęć to mistyczne krajobrazy, na kilku fotografiach pokazano taterników i pasterzy wypasających owce. Autorem fotografii jest Władysław Pawlica. Urodzony w 1886 zmarł w 1919 r. Był petrografem i mineralogiem, pracującym na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośnikiem narciarstwa, taternictwa i turystyki. W 1908 ukończył studia na UJ, a później w latach 1908–1913 do czasu obrony doktoratu był asystentem przy katedrze mineralogii UJ. Uprawiał też wspinaczkę tatrzańską, z reguły z Walerym Goetlem, z którym zaliczył 1 zimowe wejście na nartach na Babią Górę. W trakcie wypraw górskich wykonywał zdjęcia. W 1918 objął stanowisko geologa w Państwowym Instytucie Geologicznym, będąc specjalistą z zakresu tatrzańskich skał krystalicznych. Zmarł przedwcześnie w wieku 33 lat, został pochowany w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku.

W 1929, 10 lat po śmierci Pawlicy, powstała inicjatywa, aby pokazać zdjęcia autora, głównie z inspiracji Walerego Goetla.  To on zresztą napisał przedmowę do wydania. We wstępie znalazł się również krótki biogram autora, jego portre t oraz szczegółowy opis fotografii. Na rozkładanych stronach znalazły się zdjęcia dzielone i rozkładówki na dwóch stronach.

Zasadniczo były dwa wydania albumu. Wersja rozszerzona i wkładka pomniejszona składająca się 30 stron, obie o tych samych wymiarach: 245 x 200 mm.

 W wersji pełnej album ze zdjęciami Władysława Pawlicy reprodukowanymi techniką rotograwiury, składa się z 71 archiwalnych fotografii Tatr i Małej Fatry, podzielonych na działy tematyczne. Łącznie album zawiera ponad 100 stron, w tym strony z tekstem przedmową i objaśnienia fotografii albumu drukowane są na zwykłym papierze, natomiast fotografie drukowane są na grubszym kartonie.

 W sześciu rozdziałach pokazano: Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, zbocza reglowe północnych Tatr, wody tatrzańskie, roślinność tatrzańską, pasterstwo w Tatrach, zimę w Tatrach, zachód słońca nad Tatrami 

Kraków 1929. Nakład własny, zdjęcia w tym również rozkładane o wielkości dwóch stron, format podłużny. Bardzo rzadka pozycja w handlu antykwarycznym. Wydanie 2 miało tylko 29 stron. W górach : album ze zdjęć fotograficznych Władysława Pawlicy : wydane w X-tą rocznicę jego zgonu.

 

 

 

 

 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.