Kurdystan - Oblicza Trwania
wystawa fotografii i malarstwa
Bydgoszcz, ul. Gdańska
25.11.2022-31.03.2023
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (3 Votes)

 


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest organizatorem jednej z najbardziej obszernych i przekrojowych wystaw pod nazwą Kurdystan - Oblicza Trwania. Wystawa miała już swój początek, a wernisaż odbył się 25 listopada 2022 r. Wystawę będzie można zobaczyć do 31 marca 2023 r., w ramach cyklu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów. Protonaród wg. Thomasa Eriksena to grupa etniczna, która w odróżnieniu od społeczności lokalnych, tubylczych, posiada własne "elity polityczne, ideologów, działaczy kultury, artystów, którzy starają się generować ruch narodowy i uzyskać niezależność polityczną w postaci państwa". Impreza ma prezentować działalność artystyczną znanych w świecie grup etnicznych i narodów, dążących do suwerenności politycznej. W kolejnych realizacjach projektu pokaże kulturę Basków, Katalończyków, Tybetańczyków i Tatarów.Jak mówi w swoim wstępie dr Wacław Kuczma, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, "O narodzie, o jego istnieniu stanowi kultura, a w szczególności sztuka. Trwałość bytu to trwałość artystycznych dokonań realizowana przez najwartościowsze i silne jednostki każdego społeczeństwa. Wielkość twórczych osobowości zapewnia trwanie narodu, nawet gdy czasowo pozbawione jest swojej jedności. Kurdystan – Oblicza Trwania to wystawa i działania dotyczące szeroko pojętej sztuki współczesnej, ukazująca prawdę bytu jednego z największych narodów świata, pozbawionego swojej ziemi, swojego miejsca prawdy. Jak napisał kiedyś Antoine de Saint-Exupéry: „prawdą drzewa pomarańczowego jest ziemia, na której rośnie”.

 

To właśnie prawdą każdego narodu jest jego ziemia urodzenia i istnienia. Pozbawienie ziemi, to pozbawienie owocu. To wymazanie, wygumkowanie najistotniejszych wartości prawa życia. Współcześni kurdyjscy artyści operują znakomitym światowym językiem sztuki, filmu i literatury. Należą do grona wybitnych twórców, goszczących na najznakomitszych salonach artystycznych. Uczestnicy wystaw i pokazów w Kassel, Wenecji, Canees, czy też współpracujący z Amerykańską Akademią Filmową. Prace kurdyjskich artystów przerażają swoją siłą prawdy, ale również dają nadzieję i ukazują sens istnienia w trwaniu. Do czasu spotkania z Ziyadem Raoof, Pełnomocnikiem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, nie byłem świadomy istnienia ogromnego potencjału artystycznego Kurdów. Choć wiele lat temu poznałem kilkoro z nich nie byłem świadomy skali ich działalności w świecie.Ahmad Nabaz pokazał swoje fotograficzno-graficzne collage.

Jamal Panjweny w zestawie kilku prac fotograficznych pod nazwą - Anioly Wojny.

Nimat Shabab fotograficzny dokument z Kurdystanu.

Tania Raschied pokazała portrety dzieci Jazydów.

Younes Mohammed pokazał fotografie w ramach długoterminowego projektu "Otwarte Rany", dokumentujący kurdyjskich Peszmergów. Projekt zrealizowany w prowincji irackiego Kurdystanu.

 

 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.