Younes Mohammad
wystawa fotografii
Bydgoszcz, ul. Gdańska
25.11.2022-31.03.2023
Muzeum Okręgowe Bydgoszcz
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 


W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbyła się wystawa pod nazwą Kurdystan - Oblicza Trwania. Jednym z artystów, którzy pokazali prace jest Younes Mohammad. Artysta urodził się w 1968 roku w Dohuk w Iraku. Jest kurdyjskim niezależnym fotografem, wykonującym głównie zlecenia dla gazet, magazynów. Ukończył studia MBA na Uniwersytecie w Teheranie. W 2011 roku zrezygnował z pracy i rozpoczął swoją przygodę jako fotograf. Jego prace były wystawiane na arenie międzynarodowej i szeroko publikowane w publikacjach.

"Otwarte rany" Younesa Mohammada to długoterminowy projekt dokumentującym kurdyjskich Peszmergów. Projekt zrealizowany w prowincji irackiego Kurdystanu.

"Rozmawiając z kilkoma setkami Peszmergów, robiąc intymne portrety rannych bojowników i ich rodzin oraz dokumentując zarówno historie z bitwy, jak i ich nieustanne zmagania z życiem pokonfliktowym. Dzięki pracy znalazłem historie o ogromnym cierpieniu. Bojowników, którzy chwycili za broń nie dlatego, że tak było od nich wymagane, ale dlatego, że było to słuszne i należało to zrobić. Ci ludzie, często walcząc ramię w ramię z braćmi, wujami, kuzynami, ojcami i synami, wiedzieli, że stawką jest wolność i przetrwanie ich ludu".
(...)"Wszyscy prawie wszyscy mężczyźni wykazywali poważne obrażenia fizyczne. Ręce, nogi i oczy utracone. Ciała tak podziurawione kulami i odłamkami, że zwykły ruch wywoływał przeszywający ból. Ci mężczyźni wykazywali również oznaki ciężkiego ciężaru urazów psychicznych, zespołu stresu pourazowego i wspomnień, które ich nie opuszczały. Mimo wszystkiego, co wycierpieli, często mówili, że jeśli kiedykolwiek zostaną wezwani, wrócą do walki. Zrobiliby to dla swoich dzieci, rodzin, ludzi i całego świata. Niestety, ich cierpienie nie kończy się wraz z powrotem do domu. Mężczyźni stają przed nowymi wyzwaniami, takimi jak uzyskanie protez kończyn, bieżąca opieka, utrzymanie rodzin pomimo wyniszczających obrażeń i nie tylko. Zastanawiają się, czy gdyby oddali wszystko, by chronić świat, świat im pomoże, czy też zapomni o tych, którzy złożyli broń".

Younes ma nadzieję, że dzięki tej pracy (...)świat może lepiej zrozumieć, co ci mężczyźni i ich rodziny dali Kurdom, regionowi, a właściwie światu. 
Younes Mohammad w długoterminowym projekcie "Otwarte Rany", dokumentującym kurdyjskich Peszmergów. Projekt zrealizowany w prowincji irackiego Kurdystanu.

 

 

 

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.