Czarne światło - Marcin Sudziński

Czarne światło
wystawa
Bydgoszcz
23.09-02.10.2022
Marcin Sudziński
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 

Czarne światło to cykl fotograficzny Marcina Sudzińskiego zaprezentowany w ramach 8. edycji Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy. Wyróżnienie w konkursie fotografii Vintage Grand Prix 2022.
Formalnie to analogowa fotografia eksperymentalna, bez procesu negatywowego. Autor wykorzystał w procesie fotograficznym szereg "różnych przedmiotów znalezionych po śmierci mojego kolegi w jego domu" - jak: buty, skarpety, chustki, krawat.

Przedmioty te miały po śmierci przyjaciela element emocjonalny tylko dla niego. Do naświetleń użył litowego wywoływacza. Nie było negatywu, tylko sam przeterminowany papier Fotonbrom z 1986 roku, który w kontakcie z wolno pracującym wywoływaczem tworzył obraz fotograficzny przypadkowy, ale w jakimś sensie kształtowany przez przedmioty i rękę fotografa-, a może bardziej chemika-magika. Przeterminowany papier wywoływał się na tyle wolno, co miało element magicznego rytuału podobnego do czytania znaków na wylewanym w wodzie wosku.

 

"Do tego cyklu postanowiłem użyć najbardziej bezpośredniej metody fotograficznej, będącej jednocześnie świadkiem obecności przedmiotu na arkuszu fotograficznego papieru. Nie kopia z negatywu, ale obiekt który bezpośrednio leżał na papierze tworząc nań swój biały „cień”. Wszelkie ślady światła są tu odwrócone. Są „nie z tego świata”, ponieważ światło w tej metodzie jawi się jako czarny, a jego brak jako biały ślad. (...) Każde z naświetleń mogło powstać tylko raz, a w związku z tym mamy do czynienia z obrazem (...)tylko w jednym egzemplarzu."

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Wystawy i warsztaty fotograficzne

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.
X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.