Robert Mapplethorpe
wystawa fotografii
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
22.01.2019 - 05.01.2020
Muzeum Guggenheima
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 
Całoroczna wystawa Roberta Mapplethorpe rozpocznie się w styczniu 2019 r. w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Data nie jest przypadkowa. Data otwarcia ekspozycji to w przybliżeniu trzydziesta rocznica śmierci Roberta Mapplethorpe. Wystawa w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku będzie mieć charakter całorocznej ekspozycji, poświęconej słynnemu  fotografowi. Mapplethorpe to artysta ponadczasowy, który żył w latach 1946-1989. Dzisiaj jest jednym z najbardziej uznanych i jednocześnie kontrowersyjnych artystów swojej epoki. W 1993 roku Guggenheim Muzeum otrzymał od Fundacji Roberta Mapplethorpe'a, darowiznę, na którą składało się dwieście fotografii.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza część dzieł artysty zostanie zaprezentowana od 25 stycznia do 10 lipca. To z reguły wyżej wspomniane fotografie z kolekcji Guggenheima. Znajdują się tutaj pierwsze próby na polaroidzie, kolaże i zdjęcia czarno białe robione na Hasselbladzie w formacie 6x6 cm. Oczywiście zobaczymy tu również to z czego słynie Roberta Mapplethorpe, czyli portrety, zdjęcia męskich i kobiecych aktów, fotografie kwiatów. Co wchodzi dokłądnie w zakres kolekcji? Są tutaj portrety artystów i celebrytów, fotogramy Patti Smith, jego najbardziej znane autoportrety oraz portrety podziemnej sceny SM w Nowym Jorku. Nie wiadomo czy w kolekcji znajdą się najbardziej odważne zdjęcia autora i męski akty. W każdym bądź razie początek działalności Roberta przypada na przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Nowym Jorku, kiedy to nawiązał kontakt z pokoleniem ‘68 i poznał w nowojorskiej księgarni Scribnera na Manhattanie młodą Patti Smith. To okres bardzo bujny i ciekawy z fotograficznego punktu widzenia, kiedy artysta poszukuje swojego wyrazistego stylu. W latach 1972-1988 po tym jak fotograf wiąże się ze starszym kolekcjonerem Samem Wagstaffem, który finansuje jego karierę,  powstaje coraz więcej odważnych męskich aktów. W 1973 ma miejsce pierwsza wystawa polaroidów w Light Gallery, a w 1978 wystawa w ekskluzywnej galerii Roberta Millera przy Fifth Avenue. Lata 80. to największy szczyt jego kariery

Drugi etap wystawy przewidziano w okresie od 24 lipca do 5 stycznia 2020 r. Tu zobaczymy już nieco szerszy kontekst i wpływ Roberta Mapplethorpe na innych współczesnych atystów. Ta ekspozycja pokaże współczesnych artystów z kolekcji muzeum, którzy odwołują się do jego twórczości, którzy mają analogiczne podejście do obrazowania ciała i odkrywania tożsamości. Kogo zobaczymy na tej części wystawy: Rotimi Fani-Kayode, Lyle Ashton Harris, Glenn Ligon, Catherine Opie i Paul Mpagi Sepuya.

W 2006 fotografia Mapplethorpe’a przedstawiająca Andy’ego Warhola została sprzedana na aukcji za 643,200 dolarów, co sprawia, że autor plasuje się w Top 10 najlepiej sprzedawanych fotografii w historii świata.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Wystawy i warsztaty fotograficzne

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.
X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.