„Przemiana”
wystawa fotograficzna
Tychy, Al. Niepodległości 188
27.11.2023
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 

Wystawa fotografii Marcina Zimnala „Przemiana”. „Przemiana” to zapis zmian pokazujący zmiany centrum Katowic. Wernisaż i otwarcie wystawy już 27 listopada w galerii Spółdzielczego Domu Kultury Tęcza w Tychach. Organizatorzy wystawy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Partnerzy: Tychy Press Photo i galeria Shnooreck. SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy Al. Niepodległości 188. To już czwarta w tym roku wystawa indywidualna organizowana wspólnie przez Tęczę i TTF. Wystawa będzie dostępna do 26 stycznia 2024 r.


Fotografie Marcina Zimnala

"Wystawa fotografii „Przemiana” pokazuje 10 lat wielkich zmian w centrum Katowic. Autorem czarno-białych zdjęć jest Marcin Zimnal z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 27 listopada, w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Centrum Katowic to miejsce, które bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Autor pokazuje dekadę życia stolicy województwa śląskiego w procesie tej zmiany, przebudowy, modernizacji, burzenia i tworzenia, głębokich wykopów, objazdów i innych utrudnień. W czasie zawieszenia między pięknymi wizualizacjami a często niedorównującą im rzeczywistością. – Interesuje mnie moment przepoczwarzenia, bałagan powstający pomiędzy starym i nowym. Na zdjęciach zdecydowanie więcej jest tego starego, bo z perspektywy czasu ciekawsze wydają się ujęcia tego, czego już nie ma – mówi Marcin Zimnal.

Prezentowane zdjęcia Katowic powstały w latach 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy. To dobry moment na pokazanie tych zdjęć właśnie w Tychach, które mają przed sobą własną, choć zupełnie inną, przemianę śródmieścia. Przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, trwa dyskusja o nowym centrum. Może warto uważnie spojrzeć na sąsiednie miasto i zastanowić się, co udało się, a co poszło nie tak i czy te doświadczenia da się wykorzystać we własnych planach.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Fotografie będzie można oglądać do 8 stycznia 2024, wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszy drukowany katalog z wybranymi zdjęciami.
Marcin Zimnal realizuje długoterminowe projekty dokumentalne, najwięcej uwagi poświęca Parkowi Śląskiemu w Chorzowie. Lubi czerń i biel. Zbieracz książek fotograficznych. Na przełomie wieków jego zdjęcia, robione jeszcze na kliszy, przez kilka lat publikował regionalny tygodnik „Echo”, w którym redagował też dział kulturalny. Przez 21 lat był współorganizatorem Tychy Press Photo, wystawy i konkursu fotografii prasowej (później dokumentalnej) w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. Za tę inicjatywę razem z Dominikiem Gajdą otrzymał w 2018 roku nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury. Udziela się w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym, od 2015 r. jest jego prezesem.
Pierwszy raz swoje zdjęcia pokazał na wystawie „Złota Praga” w SDK Tęcza (1999, wraz z Markiem Michalskim). Autor trzech wystaw indywidualnych: „R.I.P. Tyskie cmentarze” (Teatr Mały, 2002), „Festiwal Ryśka Riedla” (Galeria bm, 2005) i „NL” (SDK Tęcza, 2019). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, w tym kilka razy w „Śląskiej Fotografii Prasowej” w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, oraz w licznych wystawach i pokazach zdjęć organizowanych przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, w tym prezentacji „Spojrzenie” podczas Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Pomysłodawca i współautor książki fotograficznej „Stare Tychy. Fotografie” oraz tyskich zinów fotograficznych, wydanych przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Uczestnik Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. Samozwańczy kurator galerii Shnooreck".

Info: ttf.tychy.pl
Źródło: zdjęcie na plakacie: Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego - szyb „Warszawa II” dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”, 2012 rok.


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.