"Legendarni fotografowie w Polsce"
książka fotograficzna
Polska
2021
Magnum Photos
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 

Książka nominowana jako fotograficzna publikacja roku 2021 przez portal fotograficzny Fotopolis. Legendarni fotografowie w Polsce" to album pokazujący jak Polska z okresu PRL wygląda oczami, albo obiektywami fotografów z Magnum. Czy różni się taka Polska widziana przez sławnych jakby nie patrzeć fotografów, od tego co w obiektywie zaobserwowaliby nasi miejscowi twórcy? Trudno powiedzieć. Dla dwunastu fotografów agencji Magnum, którym udało się tu wjechać, dostać wizę i być uczestnikami wydarzeń, za „żelazną kurtyną”, Polska musiała wydawać się czymś bardzo egzotycznym i wyjątkowym. Publikacja to wybór 100 zdjęć dwunastu fotografów, takich jak: Abbas Attar, Bruno Barbey, Werner Bischof, Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Elliott Erwitt, Jean Gaumy, Erich Lessing, Peter Marlow, David Seymour, Ferdinando Scianna i Marilyn Silverstone. Pokazuje reportaże zrealizowane w początkach PRL w latach 1948-1956 do festiwalu Solidarności w 1981 r. Wizualna narracja z racji tak rozbudowanego spektrum czasowego, stylistycznego i formalnego musi się więc bardzo różnić, bo PRL, z okresu Bieruta, a ten z okresu Gierka to kilka różnych światów i czasoprzestrzeni.


Fotoreporterzy realizowali w Polsce materiały dotyczące takich wydarzeń społecznych i politycznych jak wsparcie organizacji pomocowych takich jak UNNRA, Czerwony Krzyż i UNICEF. Czasem udało im się zrobić coś poza wyznaczonymi szlakami i te właśnie zdjęcia to małe perełki minionych czasów. Książka wydana nakładem Domu Spotkań z Historią. Fotografie były zrealizowane w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Częstochowie, Krakowie i Nowej Hucie, Poroninie. Selekcji fotografii o publikacji podjęła się Anna Brzezińska, fotoedytorka i kuratorka wystaw.


Album „Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni” można kupić w Księgarni XX wieku DSH oraz w internecie. U góry fot. Erich Lessing / agk-images. Pierwsze wybory miss przy molo, Sopot, 1956 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.