Najdrożej sprzedana fotografia
aukcje
Polska
2021
David LaChapelle
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

DESA Unicum sprzedała 22 kwietnia 2021 r. fotografię Davida LaChapelle za sumę 700 tys. PLN. Praca Davida LaChapella "Deluge" jest obecnie najdrożej sprzedanym zdjęciem w Polsce i potwierdzeniem trendu na kupowanie komercyjnej, wypromowanej medialnie zachodniej fotografii. Licytacja przebiła wynik z 2020 r., kiedy to portret  "Afghan Girl" Steve'a McCurry'ego uzyskał na licytacji pułap 283 tys. PLN.

 
David LaChapelle to jeden z najbardziej kontrowersyjnych następców Andy'ego Warhola, czerpiących własne inspiracje z pop-artu, kultury popularnej, a nawet w malarstwie Michała Anioła. Fotograf specjalizuje się również w portretowaniu celebrytów, przez wiele funkcjonował jako fotograf komercyjny, kręceniu teledysków, tworzeniu opraw wizualnych, edytoriali w magazynach jak "Vogue" czy "Vanity Fair".

Praca "Deluge" to fragment z serii powstałej w latach 2006-2009, w której widzimy nawiązania do fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Seria jest mataforą upadku tradycyjnych wartości i krytyką konsumpcjonizmu. Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy.

 
Miejsce sprzedaży: Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, 22 kwietnia 2021. Aukcja tematyczna pod nazwą: "Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości"

1/20 David LaChapelle, "Potop" (2006/2012; fragment)


Format fotografii: C-Print/plexi, papier fotograficzny, dibond

Do kwoty wylicytowanej doliczana została również opłata aukcyjna, która wynosi 20%, opłata z tytułu "droit de suite" i opłaty związane z VAT.


Na wystawie i aukcji pojawiły się  również prace takich twórców jak: Natalia LL, Ewa Partum, Witkacy i Teresa Tyszkiewicz oraz fotogramy prezentujące celebrytów i gwiazdy jak: Marilyn Monroe w obiektywie Miltona H. Greene’a, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Sophię Loren, Naomi Campbell, Micka Jaggera czy George'a Clooneya. W licytacji mona było uczestniczyć online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana była na kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa i Aukcja: "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna": 16-22 kwietnia 2021,
Wystawa i Aukcja: "Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości": 16-22 kwietnia 2021,
 
1/20 David LaChapelle, "Potop" (2006/2012; fragment)


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.