Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
"Sól ziemi" - film o Sebastiao Salgado
dokument
świat
2019
Sebastiao Salgado
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (3 Votes)

 

Kiedy Wim Wenders robi film o ikonie fotografii dokumentalnej Sebastiao Salgado to musi być mocne... Co prawda film powstał w 2014 r., ale teraz ponownie trafił już nie do kin studyjnych, ale do dystrybucji i na ekrany telewizji. O kim i o czym jest ten film? Sebastiao Salgado to brazylijski fotograf, który przez dobrą dekadę podróżował po całym świecie, dokumentując w wyjątkowo fascynujacy sposób jądro ciemności świata.


"Sól ziemi" to kolejny po "Spotkaniu w Palermo" obraz Wendersa. Wydaje się, że Wenders bardzo lubi swojego bohatera. Reżyser podąża z kamerą za Salgado i dzięki temu film przypomina dokumentalne kino drogi. Barwne z kolejnymi zwrotami akcji. Wszystko zaczyna się od najbardziej poruszającego cyklu Salgado. Gdzie? W miejscu przypominającym piekło na ziemi, w kopalni złota Serra Pelada w Brazylii. To tu tysięce robotników wynosi urobek na własnych plecach.

Dalsza podróż z rezyserem to już klasyczna opowieść biograficzna. Opowiedziana chronologicznie, o życiu fotografa.

Mamy w tym filmie mieszankę anegdot, osobistych zwierzeń artysty o życiu rodzinnym, relacjach z żoną, dziećmi i rodzicami. Najważniejsze jednak to oczywiście fotografie. Salgado zawsze fascynowały duże projekty i przedsięwzięcia, nad którymi praca trwała latami.

Jego główne projekty:

„Inne Ameryki” (1977–84) - utrwalenie życia w lokalnych społecznościach Ameryki Południowej (Peru, Ekwador, Boliwia).

„Sahel” (1982–84) - środkowej części Afryki.

„Robotnicy” (1991–93) - ludzie ciężko pracujących w częściach świata oraz

„Exodus” (1993–99) - poświęcony emigracji( wypędzenia ludów Tutsi i Hutu w Rwandzie i inne). A równocześnie zwątpił w to, co napędzało go do pracy – w wiarę, że swą fotografią może cokolwiek zmienić, poprawić, uczynić świat lepszym

„Genesis” - poświecił naturze, krajobrazach, roślinach, zwierzętach., społecznościom, zagubionym na obrzeżach cywilizacji

 

W konkluzji dowiadujemy się, że Salgado z wykształcenia ekonomista, używa aparatu fotograficznego i cały czas zastanawia się nad bilansem "społecznej niesprawiedliwości". Przy okazji robi fotograficzne obrazy artystyczne.


Dokument Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado „Sól Ziemi” można było również kupić z numerem POLITYKI. W październiku 2018 wyświetlany również na kanale 2 TVP.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)