Konkurs Fotografii Teatralnej
konkurs fotografii
Warszawa
09.12.2023
Instytut Teatralny
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 


Finał IX Konkursu Fotografii Teatralnej już w sobotę 9 grudnia 2023, o godzinie 19:00. Na wystawie zaprezentowane zostaną najlepsze zdjęcia 18 fotografek i fotografów. IX edycja Konkursu Fotografii Teatralnej, to konkurs organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2015 roku. Spośród 1454 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe zdjęcia w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu, „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” oraz „architektura teatralna”. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród oraz wystawa prac odbędzie się 9 grudnia. Finałowy wieczór rozpocznie i uświetni performatywny wykład Filipa Springera o architekturze teatralnej.W ramach imprezy, uroczyste ogłoszenie wyników IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, wręczenie nagród oraz wystawa nagrodzonych prac w warszawskim Instytucie Teatralnym. Finałowy wieczór rozpocznie i uświetni performatywny wykład Filipa Springera zatytułowany Architektura spektaklu, spektakl architektury, o którym publicysta mówi: Historia teatru nierozerwalnie wiąże się z historią demokracji.
Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny od 2015 roku. Ma charakter otwarty. Celem Konkursu jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej. W ramach konkursu liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

Do tegorocznej edycji Konkursu swoje prace wysłało 127 fotografek i fotografów, którzy przesłali prace wykonane między 1 września 2022 a 31 sierpnia 2023. Wśród nich znaleźli się zarówno artyści od lat fotografujący polski teatr, jak i debiutanci. Najmłodszy uczestnik IX edycji Konkursu ma 13 lat, najstarszy 75 lat. Fotografie zostały wykonane w 50 miejscowościach. Zainteresowani zgłaszali fotografie w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A), czyli pojedyncza fotografia, ukazująca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2022/2023 oraz „architektura teatralna” – sekwencja maksymalnie trzech zdjęć, prezentująca z zewnątrz wybrany budynek teatralny (użytkowany lub nie) albo przestrzeń zaadaptowaną, służącą współcześnie prezentacji wydarzeń teatralnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (kategoria C). Prace ocenione zostały przez jury w składzie: Marek Chowaniec, Michał Heller, Marek Świca, Małgorzata Piekut i Jolanta Rycerska. Fotografie, które znalazły się w finale od połowy listopada można zobaczyć na Facebooku oraz Instagramie Instytutu Teatralnego.


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.