Fotografia i Warszawa lat 90.
wystawa fotografii
Warszawa, Rynek Starego Miasta
20.10.2022-19.02.2023
Muzeum Warszawy
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. - wystawa fotografii w pomieszczeniach Muzeum Warszawy - Warszawa Rynek Starego Miasta. Wpadajcie już od 20 października 2022 roku będzie można oglądać wystawę. Ponad 1000 zdjęć, filmów, pocztówek innych prezentacji. Niewielkie odbitki, w tym stykówki i slajdy. Części ekspozycji nazwane hasłami pochodzącymi z lat 90.: hest więc kolor, kontrast... W ramach wystawy również publikacji książki (250 fotografii kilkunastu autorów) pod redakcją Karoliny Puchały-Rojek, która jest również kuratorką wystawy. Bogaty program imprez towarzyszących, podcasty, przegląd filmowy w kinie Syrena. W każdą niedzielę zwiedzanie wystawy z komentarzem i z przewodnikiem, w tym również zwiedzanie z takimi gośćmi, m.in. Olgą Drendą, Magdą Szcześniak, Marcinem Wichą, Moniką Borys, Jackiem Paśnikiem. W czwartki debaty, spacery architektoniczne i fotograficzne i warsztaty. Ekspozycja potrwa do 10 lutego 2023 r.
 

Na wystawie prezentowane są zdjęcia profesjonalne i amatorskie, fotografia reporterska. Wystawa to swoisty portret Warszawy lat 90.  Na całość składa się ponad tysiąc zdjęć i filmów wykonanych przez stu twórców, w tym: Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego. Wybór twórców i prac był bardzo trudnym zadaniem, zważywszy na charakter prezentowanego okresu, dość duży chaos formalno-tematyczny. Zdjęciom towarzyszą fragmenty rozmów przeprowadzone przez Julię Staniszewską ze specjalistami i specjalistkami zajmującymi się fotografią w latach 90. m.in. właścicielem słynnego labu Relax, a także teksty autorstwa Karoliny Puchały-Rojek, Adama Mazura i Witolda Kanickiego oraz subiektywny przegląd wydarzeń lat 90. Błażeja Brzostka. Warszawa i fotografia opowiadają tu o sobie nawzajem.


Program filmowy w Kinie Syrena. Pięciu pokazom filmowym będą  towarzyszyć spotkania z twórczyniami i twórcami filmów: Maciejem Drygasem (Usłyszcie mój krzyk), Marią Pakulnis (aktorka w filmie Barbary Sass Pajęczarki), Marcelem Łozińskim, Marią Zmarz-Koczanowicz (Nie wierzę politykom, Moja Warszawa).

Partnerem pokazów jest WFDiF – właściciel platformy streamingowej 35mm.online. Kolekcja fotografii w Muzeum Warszawy, liczy około 300 tys. negatywów i odbitek fotograficznych na różnych podłożach.
 

 


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.