Fotografie Wandy Rutkiewicz
Wystawa Fotografii
Bydgoszcz
23.09-02.10.2022
Młyny Rothera
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

 

Wystawa zaprezentowana w ramach 8. Vintage Photo Festival do obejrzenia od 23 września do 2 października 2022 r., w Młynach Rothera w Bydgoszczy, ul. Mennica 10. Prezentacja archiwum Wandy Rutkiewicz. Wg. organizatora wystawy, prezentowane 35 fotografii autorstwa Wandy Rutkiewicz nie były dotychczas publikowane. Są to sety zdjęć pokazane w jednym pomieszczeniu w formie dużych powiększeń pojedyńczych, nieopisanych. Wystawa nie ma nic wspólnego z wystawą fotograficzną archiwalnych zdjęć PAP, jaka odbyła się w budynku Agencji (ul. Bracka 6/8 w Warszawie) pod koniec  lutego 2022 r. i dedykowana była również Wandzie Rutkiewicz.

Wystawa w Bydgoszczy bazuje na materiałach wykonanych bezpośrednio przez Wandę Rutkiewicz. Na zestaw prac składają się głównie kolorowe zdjęcia wykonane przez autorkę na materiałach 35 mm. Powiększenia zaprezentowane na wystawie wykonała firma Panorama z Bydgoszczy, ul Pomorska 7. Trudno powiedzieć na jakich materiałach zostały zrobione zdjęcia. W każdym razie widać strukturę nieostrości i dużo deformacji obrazu. Były to prawdopodobnie materiały pozytywowe i negatywowe. To opinia kuratorki wystawy Elizy Kubarskiej - "zeskanowane z kliszy oraz ze slajdów".

Nie wiadomo jakiego skanera używała Eliza Kubarska, która wykorzystuje materiały Rutkiewicz do pracy nad filmem dokumentalnym. Oczywiście, trzeba tu oddać wpływ czasu, jako element destrukcyjny dla jakości obrazu fotograficznego. Opisy pod zdjęciami i opis główny na wystawie dość pobieżny i fragmentaryczny, żeby nie powiedzieć znikomy. Brak odniesienia geograficznego i czasowego, co w pewnym sensie było bardzo ważne dla jakości prezentacji. Tego zabrakło. Nie wiadomo również, na jakich aparatach Wanda Rutkiewicz dokumentowała swoje sportowe podboje w Himalajach? Takich informacji nie mogliśmy znaleźć nigdzie w opisach wystawy prezentowanych w Bydgoszczy. Mogliśmy za to znaleźć informacje o tym, że Fundacja Fotografistka organizator imprezy Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej, prezentuje większość zdjęć na festiwalu w ramach hasła tegorocznej edycji - Siła kobiet.

Zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz - Archiwum Wandy Rutkiewicz. Zdjęcia z wystawy w Bydgoszczy poniżej autorska kolektywu ciemnia.org.


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.