Fotofestiwal Open Call
festiwal fotografii
Łódź
do 15.12.2023
Fundacja Edukacji Wizualnej
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 


Do 15 grudnia 2023 r. włącznie możecie wysyłać swoje prace w ramach naboru do Fotofestiwal Open Call 2024 na prezentacje Fotofestiwalu w Łodzi. Nabór ruszył w połowie października i jego celem jest zaprezentowanie ciekawych artystycznie wizji i prac szerszej publiczności na Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, jaki odbędzie się w 2024. Kto może pokazywać prace? Nie ma tu większych ograniczeń formalnych i tematycznych. Festiwal jest otwarty, nie ma ograniczeń tematycznych i wiekowych. Są tylko ograniczenia finansowe. Zgłoszenia przyjmowane są tylko online, na stronie picter.comi. Każdy z uczestników, może zgłosić maksymalnie 2 projekty zawierające od 10 do 20 fotografii. Koszt wynosi 15 euro od jednego zgłoszenia.


Prace jakie są preferowane na festiwalu, oscylują w kierunku unikalnych pomysłów i preferują artystów o wyjątkowej osobowości, którzy tworzą projekty prezentujące odważne i nowatorskie wizje. Do Programu Otwartego 2024 zostaną wybrane osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. W naborze nie ma ograniczeń tematycznych i wiekowych. Jury składa się ze specjalistów z najważniejszych na świecie mediów i instytucji fotograficznych” i ci ludzie dokładnie wiedzą, na czym polega dobra fotografia. 

 

JURY

Ilaria Campioli jest kuratorką zbiorów fotograficznych Musei Civici w Reggio Emilia. Była częścią zespołu kuratorskiego, który pracował nad rearanżacją zbiorów Palazzo dei Musei w Reggio Emilia pod kierunkiem architekta Italo Rota, w którym fotografia odegrała ważną rolę. Pracowała dla Muzeum Luwru, Collezione Maramotti i festiwalu Fotografia Europea, dla którego była kuratorem kilku projektów, wiele z nich poświęconych było książkom fotograficznym. Współpracowała z Joan Fontcubertą, Erikiem Kesselsem i Sarah Moon, śledząc w szczególności ich produkcje wydawnicze. Od 2018 r. jest kuratorką Giovane Fotografia Italiana (od 2022 r. Luigi Ghirri Award), projektu promującego odkrywanie i prezentowanie wschodzących włoskich talentów fotograficznych. Była kuratorką różnych wystaw tematycznych poświęconych twórczości Luigiego Ghirriego.

Emmanuelle Halkin jest absolwentką École du Louvre i Uniwersytetu Sorbona w Paryżu. Niezależna kuratorka i redaktorka. W 2014 roku dołączyła do kierownictwa artystycznego kolektywu Fetart, który wspiera wschodzącą fotografię głównie poprzez festiwal Circulation(s) odbywający się co roku w CENTQUATRE w Paryżu. W latach 2017-2021 współtworzyła i rozwijała archiwum slajdów The Anonymous Project oraz stworzyła kilka wystaw i projektów redakcyjnych opartych na tej kolekcji. W latach 2021 i 2023 była dyrektorem artystycznym Rencontres Photographiques du 10e w Paryżu dla kolektywu Fetart. Od 2022 r. jest również zastępcą kuratora w Diaphane, centrum fotografii w Hauts-de-France.

Fernanda Prado Verčič jest współzałożycielką i dyrektorem Kranj Foto Fest oraz dziennikarką z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w świecie fotografii. Pochodzi z São Paulo, gdzie ukończyła studia dziennikarskie, uzyskała tytuł magistra fotografii i pracowała jako zastępca fotoedytora w Valor Econômico, jednym z najbardziej prestiżowych mediów finansowych w Brazylii. Od 2011 roku mieszka w Kranju i jest aktywnym pośrednikiem w łączeniu fotografów z ważnymi miejscami w Słowenii i za granicą. Poszukuje artystów, którzy przesuwają granice medium i eksplorują nowe sposoby opowiadania swoich wizualnych historii. Jako kuratorka, producentka i dyrektorka festiwali fotograficznych, Fernanda jest głęboko zaangażowana we wspieranie społeczności, w której artyści, krytycy i publiczność mogą spotykać się i angażować wokół fotografii.

Franek Ammer – absolwent fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Artysta, kurator i organizator. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF we Wrocławiu. Dużą część swojej pracy poświęcił poruszaniu aspektów związanych z książkami fotograficznymi i ich popularyzacji w Polsce. To zainteresowanie zaowocowało kilkoma wystawami, warsztatami i wykładami. W kolektywie Fotofestiwal odpowiada za program festiwalu, koordynację wystaw, wydarzeń i publikacji. Jest również współzałożycielem 19 RZEK – kolektywu wydawniczego i przestrzeni dedykowanej wydarzeniom i warsztatom fotograficznym i muzycznym. Współzałożyciel Eternal Shipping Ltd., multidyscyplinarnej firmy artystycznej.

Krzysztof Candrowicz – kurator, dyrektor artystyczny, badacz. Współzałożyciel i członek Fundacji Edukacji Wizualnej i Łódzkiego Fotofestiwalu. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym Triennale Fotografii w Hamburgu w Niemczech, a od 2018 roku pracuje jako kurator CICLO Biennale w Porto w Portugalii. Pracuje na arenie międzynarodowej jako kurator gościnny i wykładowca wizytujący w wielu organizacjach, muzeach, szkołach, festiwalach oraz jako członek jury różnych projektów i nagród artystycznych, w tym Rencontres d’Arles Discovery Award, Deutsche Börse Photography Prize, Hasselblad Award, Robert Capa Award i wielu innych.

SZEŚĆ OSÓB WYBRANYCH PRZEZ JURY OTRZYMA

    wystawę projektu podczas Fotofestiwalu w Łodzi (ponad 20 000 widzów)
    wynagrodzenie artystyczne (400 euro)
    zakwaterowanie na weekend otwarcia festiwalu
    pokrycie kosztów przyjazdu (do 200 eur)
    budżet na produkcję prac (500 eur)

 

 

W 2019 r. nastąpiła zmiana formuły i nazwy festiwalu. Stara nazwa Grand Prix Fotofestiwal zmieniła się w Fotofestiwal Open Call. W nowej edycji organizator zrezygnował z klasycznej formuły konkursowej. Zamiast wysyłania zdjęć na konkurs, aktywowano zgłoszenia własnych projektów w formie prezentacji na stronie.

 

Pytania możecie kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.KALENDARIUM

3 października 2023 – otwarcie naboru zgłoszeń projektów

15 grudnia (23:59) 2023 – koniec naboru

18 stycznia 2024 – ogłoszenie listy finalistów Fotofestiwal Open Call 2024

 


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Wystawy i warsztaty fotograficzne

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.
X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.