„Darkroom/Lightroom - Ciemnia/Światłość”
wystawa fotograficzna
Wrocław
do 31 stycznia 2023
Krupa Gallery
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

 

W Krupa Gallery we Wrocławiu przy ulicy Wszystkich Świętych 37  możecie zobaczyć od 11 grudnia do 31 stycznia 2023 r. wystawę fotograficzną „Darkroom/Lightroom - Ciemnia/Światłość”. To  wielomodułowa wystawa fotograficzna Waldemara Płusa oraz Zygmunta Łopalewskiego. Autorzy podejmują próbę symbolicznego ukazania dwoistości świata, studiując światło i cień i prześwietlając w kilku wymiarach stany powstawania obrazów ludzkiego życia.

Wystawa Darkroom/Lightroom – Ciemnia/Światłość to efekt połączenia dwóch skrajnie odmiennych żywiołów.


(...)"Do życia wychodzimy z mroku, z ciemni naszych matek. Ten półmrok i odrobina dźwięków, która przenika przez ich ciało, jest niejako zapowiedzią światła, a tym samym nieznanego nam życia. Obserwując proces powstawania fotografii można odnieść wrażenie, że powstawanie tradycyjnych zdjęć jest zbudowane na bardzo podobnym schemacie. Zaczynamy od szarego filmu, którego “życie” zaczyna się w aparacie fotograficznym otworzonego na światło przez 1/8 czy też może 1/2000 sekundy. Choć czasami mogą to być sekundy, minuty,a nawet godziny czy dni. W efekcie powstaje ciągle szary negatyw – tajemnica. Tajemnica, którą w całkowitej ciemności wywołujemy do istnienia. Jednakże proces ten nie kończy się na negatywie. Ten, za pomocą powiększalnika i dzięki jaskrawemu światłu, które przenika przez negatyw, trafia na delikatny i światłoczuły papier. Natomiast ciągle na papierze nie widać nic. Dopiero zestaw specjalnych narzędzi fotograficznych pozwala na wydobycie z ciemności osób, pejzaży, obiektów, życia…"

 

Ekspozycja została zaprezentowana w dwóch pomieszczeniach oraz na korytarzu. Strefa Darkroom to pierwsza część wystawy, przygotowana przez Waldemara Płusę. Tutaj prezentowane jest 40 fotogramów, zostały podwieszonych pod sufitem. Samo pomieszczenie oświetlone jest czerwonym światłem, dając złudzenie przebywania prawdziwej ciemni, miejscu służącym do obróbki chemicznej. Zdjęcia  w strefie Darkroom to różnorodny zbiór fotografii w estetyce nawiązujący do symbolicznego, ludzkiego początku, jakim jest właśnie ciemnia.


Strefa Lightroom, to obszar Zygmunta Łopalewski (https://lopalewski.com/), w tradycyjny sposób przedstawia zestaw dwudziestu kolekcjonerskich zdjęć, które zaprezentowane są w klasycznych oprawach. To różnorodne kadry z podróży z Włoch. Kolekcja nosi nazwę “VIDI” (“Zobaczyłem”). Strefa Lightroom, metaforycznie odnosi się do jasnej strony światła i świata: bodźców, energii i kolorów.

 


"Najpiękniejsi są ludzie, w pośpiechu, podczas rozmowy, zabawy, czy w smutku. Zatopieni w onirycznej mgiełce nierzeczywistości. Udział w tym projekcie jest dla mnie czystą przyjemnością. Waldemar to człowiek-wulkan pomysłów. Już kilka lat temu miałem wielką przyjemność współpracować z nim przy projekcie “Sztuka prania sztuki”, to była świetna przygoda. Waldemar stworzył wiele niezapomnianych wydarzeń artystycznych, jednym z ostatnich było “Trzech Tenorów fotografii”(...)

 


Wystawa Darkroom/Lightroom – Ciemnia/Światłość pozostanie w Krupa Gallery, przy ulicy Wszystkich Świętych 37 we Wrocławiu, do 31 stycznia.

fotografie: Krupa Gallery, 38CCagencja


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Wystawy i warsztaty fotograficzne

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.
X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.