Wraki
dokument
Egipt
2018
SS Thistlegorm
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

 

Gdzieś w pobliżu portu Szarm el-Szejk na Morzu Czerwonym, spoczywa wrak, który jest obecnie popularnym celem nurków głębinowych. Na pokładzie znajduje się ładunek motocykli Norton. Wrak został odnaleziony przez Jacques’a Cousteau na początku lat pięćdziesiątych w 1952 r., po zapoznaniu się z informacjami otrzymanymi od rybaków. W 1956 r. na zamówienie National Geographic Cousteau nakręcił pierwszy film dokumentalny na temat statku.

 

Od wielu lat frachtowiec o wyporności 4900 ton i podwodny cmentarz motocyklowy jest jednym z chętnie eksplorowanych celów dla nurków głębinowych, którzy dość często penetrują dobrze zachowane wnętrze statku. Zdjęć z podwodnej eksploracji wraku było dość dużo. W 2018 r. za panoramiczne zdjęcie ładunku motocykli Norton 16H Tobias Friedrich otrzymał tytuł Podwodnego Fotografa Roku 2018. W czasie robienia zdjęć zastosował kilka źródeł światła i uzyskał plastyczne i malarskie odwzorowanie pokładu statku. Ujęcie jak powiedział autor to panorama, fotografia składająca się z montażu kilku fotografii. Taka technika była konieczna, ponieważ pokład 2, na którym znajdują się motocykle, nie ma miejsca, aby sfotografować scenę w jednym, szerokim kadrze. Nagrodzone zdjęcie zatytułowane Cycle War, wyselekcjonowano spośród 5000 zdjęć nadesłanych do konkursu przez fotografów z całego świata. Jurorzy nagrodziły fotografię doceniając „idealne oświetlenie i kompozycję”.

 

Nieco historii. Wszystkie Nortony zosłały wyprodukowane do celów wojskowych, a następnie zapakowane z innymi pojazdami wojskowymi na SS Thistlegorm, brytyjski statek marynarki handlowej. Już 6 października 1941 roku statek został zbombardowany i zatopiony przez niemiecką Luftwaffe, gdy znajdował się na kotwicy, w pobliżu egipskiego portu Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym. Tak naprawdę zatopienie statku było trochę dziełem przypadku. Kiedy konwój statków angielskich został zatrzymany przez niemiecką minę przy wejściu do Kanału Sueskiego, Thistlegorm został zatopiony przez wracające bombowce Heinkel He-111, wysłane z Kampfgeschwader (eskadry lotniczej) KG26 na Krecie, które miały zadanie zatopienia zupełnie innego statku, a mianowicie - RMS Queen Mary. Kiedy bombowce nie odnalazły RMS Queen Mary na morzu, przypadkowo natknęły się na konwój statków i zbombardowały SS Thistlegorm. Oprócz Nortonów, ładunek statku obejmował ciężarówki Bedford, pojazdy opancerzone Universal Carrier, motocykle BSA, działa Bren, skrzynki z amunicją i karabiny 0,303, sprzęt radiowy, obuwie, części samolotowe, wagony kolejowe i dwie Lokomotywy parowe klasy 8F - LMS Stanier. Ładunek dostarczony miał być dla egipskich kolei państwowych i dla sił alianckich w Egipcie, a konkretnie słynnej brytyjskiej 8. Armii.

 

Podczas zatopienia statku zginęło czterech marynarzy i pięciu członków załogi dział Royal Navy, gdy amunicja przechowywana w ładowni nr 4 eksplodowała i rozerwała kadłub.

 

Większość ładunku pozostawała na pokładzie przez wiele lat. Dopiero na początku lat 90. miejsce stało się modne, głównie za sprawą dr Adel Tahera, założyciela Centrum Medycznego Hiperbarii w Sharm, „który popularyzował wrak i nurkowanie na tych wodach". Obecnie SS Thistlegorm to najpopularniejsze miejscem do nurkowania w Egipcie.


Film szkoleniowy z 1942 r., przygotowany dla armii brytyjskiej podczas II wojny światowej, dotyczący konserwacji Nortona 16H.


Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.