Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
World Press Photo 2019
wystawa fotografii
Amsterdam
12.2018-01.2019
World Press Photo
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

 

8 stycznia 2019 r. minął termin dodawania zdjęć na najbardziej prestiżowy konkurs fotografii reportażowej. Podzielony jest na kategorie i oceniane przez jury złożone z czołowych specjalistów od fotoreportażu. Skład jury zmienia się co roku. Konkurs World Press Photo rozpoczął się w 1955 roku. Wystawa jest prezentowana w Amsterdamie, następnie podróżuje do 45 krajów. Zwycięskie fotografie są publikowane w roczniku.

 

Terminarz


•    Początek grudnia 2018: otwarcie formularza i strony zgłoszeń.
•    Początek stycznia 2019: koniec wpisów i zgłoszeń
•    11 kwietnia 2019: przedstawienie nominacji i nagrodzonych zdjęć. 
•    11 - 13 kwietnia 2019: otwarcie festiwalu World Press Photo w AmsterdamieOd 2017 r. wprowadzono pewne zmiany i dostosowano regulamin do współczesnych wyzwań jakie niesie z sobą ocenianie i selekcja fotografii. Wprowadzono kodeks etyki, dołożono również jest nową kategorie zarezerwowaną dla projektów długoterminowych.
W takiej kategorii przyjmowane są zdjęcia nie tylko pojedynczego fotografa, ale też grupy fotograficznej. Można tu przesłać serie 24–30 fotografii, wykonywanych wykonywanych przez ostatnie 3 lata.

Obecnie można zgłaszać swoje fotografie w siedmiu kategoriach.

- Daily Life

-General News

- Nature

- People zmiana od 2019 na kategorię ”Portraits”

- Sports - wprowadzono dwie podkategorie, jedną gdzie można zgłosić jedno zdjęcie i drugą gdzie można dodać zestaw maksymalnie do 10 zdjęć

- Spot News

- Long-term Projects

Nowej nagroda ”World Press Photo Story of the Year” za najlepszy cykl fotograficzny - 10 tysięcy euro.

Dodatkowo:

Wprowadzona kategoria dodatkowa ”Digital Storytelling Contest” ma być traktowana na równi z głównymi kategoriami. Wyróżnienia: ”Interactive of the Year” oraz ”Online Video of the Year”, za które artyści dostaną po 10 tysięcy euro.


Zdjęcia można wrzucać przez platformę Picter tylko do 8 stycznia 2019 r. Konieczne będzie okazania potwierdzenia, że jest się profesjonalnym fotografem:

-list z agencji wydawnictwa

- skan publikacji w rozpoznawalnych mediach

- kartę federacji dziennikarskiej

- legitymację prasową lub legitymację stowarzyszeniaKodeks etyki powstał po wielu manipulacjach jakie można było spotkać nie tylko w mediach, ale również na konkursach fotograficznych. Tak naprawdę kodeks etyki to osobista deklaracja autora, zapewniająca, że zgłaszane fotografie to jego dzieło i nie zostało ono w jakiś sposób zmanipulowane w Photoshopie czy poprzez kreację, inscenizację postaci i zdarzenia. Wszystkie podpisy i identyfikacja zdjęcia jest wiarygodna.

Dodatkowo w ramach konkursu przewidziano możliwość przesyłania filmów, montaży fotograficznych i produkcji video w ramach Digital Storytelling Contest.

To platforma otwarta na nowe formy wyrazu i prezentacji materiału fotograficznego i filmowego. Tu możliwe jest zaprezentowanie kilku ujęć w bardziej kreatywnej formie, jak choćby: podwójnej ekspozycji, montaże klatek, zestawy. Są czery zasadnicze kategorie: Immersive Storytelling, Innovative Storytelling, Long Form oraz Short Form. (wciągające opowiadanie historii, innowacyjne opowiadanie historii, długa forma, skrócona forma) Podstawą jest jednak odniesienie do rzeczywistości. Konkurs ten nie będzie nagradzał projektów kreatywnych i całkowicie wymyślonych. Ma być natomiast analogią do „kreatywnej literatury faktu”. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że jest to konkurs wyłącznie dla profesjonalnych dziennikarzy. Można tu przedstawić materiały, które zostały już wcześniej opublikowane w sieci.

W 2018 r. na Digital Storytelling zgłoszono 282 produkcje: 135 krótkich form, 54 długie formy, 62 wciągające opowiadanie historii i 31 nowatorskich opowieści.

Pierwsza nagroda z 2018 w kategorii Digital

Czas na rejestrację jest do początku stycznia 2019 roku. Powstanie nowa kategoria nagrody: ”World Press Photo Story of the Year”, za najlepszy cykl fotograficzny. Podobnie, jak główna nagroda - 10 tysięcy euro.

 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.