Jacob Aue Sobol – With and Without You
wystawa fotografii
Warszawa, Mysia 3, II piętro
28.09 - 25.11.2018
Leica 6×7 Gallery Warszawa,
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

 

„With and Without You” to nazwa wystawy fotograficznej Jacoba Aue Sobola, duńskiego fotografa działającego dla agencji Magnum Photos. W zasadzie współpracę z agencją Magnum należy traktować w kategoriach historycznych, autor fotografii zapowiedział bowiem ostateczne zerwanie z fotografią i podjęcie zatrudnienia jako rybak. Czy tak się ostatecznie stanie trudno powiedzieć. Tymczasem jeśli znajdziecie się w Warszawie w okolicach galerii Leica 6×7 będziecie mogli zobaczyć fotogramy tego autora osobiście do 25 listopada 2018 włącznie. Jest to wystawa retrospektywna pokazująca najlepsze prace fotografa, na której znajdziecie fotografię reporterską, portrety i fotografię uliczną. Zresztą mówienie o jakiś kierunkach formalnych w przypadku Sobola jest dużym uproszeniem. Tak naprawdę autora trudno zaliczyć do określonych gatunków i w sposób uproszczony postawić na półce. Sobol to oryginał o bardzo wyrazistym stylu. Nie ogranicza się do określanych miejsc. Roni wszystko co pojawi się na jego drodze. Raz jest to jego partnerka innym razem spotkani w zakamarkach Tokio przechodnie,  innym razem postacie spotkane gdzieś daleko w Rosji. Jedno co łączy te 150 monochromatycznych obrazów, to mocna czerń i duże ziarno. Nie wspomnę oczywiście o dość wyrazistym stylu, który jest wizytówką Sobola i ma bardzo duży ładunek ekspresji.

Jacob Aue Sobol operuje obrazami naładowanymi emocjami, które nie pozostawiają obserwatora obojętnym. Mimo, ze jego fotografie nie są skomplikowane, nie są jednak powierzchowne. Sobol bazuje na intuicji. Unika wystudiowanych kompozycji. Liczy się uchwycenie chwili i momentu. Oczywiście widać, że Sobol bardzo szybko czyta portretowanych i wchodzi z nimi bliski kontakt. Jednak to co najbardziej uderza w jego fotografii to bardzo duży kontrast fotografii i ziarno. To ono zasadniczo buduje napięcie.

Jak fotografuje Sobol? To jego tajemnica. Trudno znaleźć więcej informacji na ten temat. Jest pewne, że fotografuje „z ręki”, używa lampy błyskowej i aparatu Leica. Czasami jest to cyfrowa monochromatyczna Leica , czasami analogowa. Z naszych informacji wynika, że jeśli używa aparatu cyfrowego czasami wykonuje powiększenia na drukarce wielkoformatowej, które następnie sa reprodukowane aparatem analogowym. Dzieki temu jego fotografie mają zawsze dość wyraziste ziarno. With and Without You” to druga wystawa w Leica 6×7 Gallery w Polsce, po pokazanej w 2013 roku wystawie „Arrivals and departures”.

 


X

ciemnia.org

Dziękujemy za zaufanie. Ta fotografia jest chroniona.