Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Masza Iwaszincowa - „Wyjście z cienia”
wystawa fotografii
Bydgoszcz, „Jedynak”, ul. Gdańska 15 
12-27.10.2018
Farbiarnia
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

W ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy fundacja Farbiarnia pokazała również zapomniane fotografie odnalezione na strychu w Sankt Petersburgu, autorki Mashy  Iwaszincowej. Prezentacja znalezionych, dotychczas nigdy nie publikowanych negatywów, miała charakter czarno-białych slajdów, zaprezentowanych w podświetlanych boksach. Na uwagę zasługuje fakt, że nie były to prace poddane retuszowi w PS i zostały pokazane z całym bogactwem inwentarza z przeszłości, kurzem, zarysowaniami, zagięciami, co tym bardziej buduje napięcie emocjonalne tej ekspozycji, pokazanej za czarnymi zasłonami, niczym za żelazną kurtyną.

Autorka takiego układu prezentacji jest córka Asja, która przyjechała na festiwal ze swoim mężem Egorem. To oni odnaleźli na strychu rodzinnego domu 30 tysięcy negatywów i 1000 bromowych odbitek papierowych. Dzisiaj promują dorobek fotograficzny matki i mało znane obszary komunistycznej dekady w dawnym ZSRR. 

Masza fotografowała nie tylko leningradzkich poetów i środowiska artystycznej bohemy. Portretowała również obraz  codziennego życia w Związku Radzieckim. Można tu znaleźć fotografię uliczną, parki, budowle, pomniki i twarze całkiem zwykłych ludzi.

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Gębarowska oraz Masha Galleries.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)